/sk/vinohrady

Vinohrady

POLOHA

VINIDI vlastní 50 ha vinohradov v katastri obce Báb, neďaleko starobylej Nitry. Prvotriedna poloha vinohradov, ktoré sa nachádzajú na svahu s južným a juhozápadným slnkom, dáva predpoklady na výrobu vín jedinečného charakteru a kvality. Orientácia vinohradov v smere sever – juh zabezpečuje výborný zdravotný stav hrozna vďaka ideálnej mikroklíme, ktorú zabezpečuje prevažujúce prúdenie vzduchu.

PÔDA

Hnedozem a sprašové podložie sú vo všeobecnosti vhodným stanoviskom na výsadbu vinohradov, avšak rozdiel medzi priemernou polohou a polohou, ktorá si vydobyje slávu a uznanie znalcov je často doslova nepatrný. V Bábe na Malobábskej hore je sprašové podložie veľmi bohaté na aktívny vápnik. Vďaka tejto kombinácii sú korene rastlín schopné prenikať veľmi hlboko do pôdy a čerpať tak všetky potrebné živiny vrátane vápniku. Vína z tejto pôdy sa vyznačujú vysokým extraktom, mineralitou, sú pevné v štruktúre a majú mimoriadny vyzrievací potenciál.

PODNEBIE

Vinohrady spoločnosti VINIDI sa nachádzajú v rovnakej zemepisnej šírke ako tie pezinské. Tým však podobnosť končí. Vďaka južnej a juhozápadnej orientácii dokáže dozrievajúce hrozno využiť podstatne dlhší slnečný svit najmä pred západom slnka, kedy sú slnečné lúče teplejšie ako pri východe slnka. Dĺžka slnečného svitu a celková suma teplôt sú neodmysliteľnou podmienkou dokonalého vyzretia hrozna.

AGROTECHNIKA

Vďaka súhre všetkých uvedených faktorov poskytujú bábske vinohrady kvalitnú surovinu aj napriek vysokým výnosom, ktorými boli donedávna vinohrady zaťažované. To je však už minulosť. Bolo to neodpustiteľné mrhanie nevšedným potenciálom bábskeho vinohradu. Expresivita našich vín je umocnená nekompromisným podriadením všetkých agrotechnických operácií kvalite budúceho vína. Zaťaženie viničného kra úrodou na úrovni najviac 1,5 kg, v niektorých prípadoch dokonca aj podstatne menej, je skutočne veľmi nízke. Našim cieľom nie je vyrábať iba nadpriemerné vína, a tak v záujme dosiahnutia ultimatívnej kvality, sme ochotní zájsť aj za hranicu ekonomickej únosnosti.

vinohrad vinohrad vinohrad
vinidi